Czym są szafy serwerowe?

Szafy serwerowe to szczególny rodzaj szaf, o specjalnej budowie, stosowany głównie w firmach branży IT, w firmach telekomunikacyjnych, przedsiębiorstwach energetycznych, jak również w studiach nagraniowych. Ich charakterystyczna budowa pozwala na bezpieczne i bezawaryjne przechowywanie serwerów komputerowych kompatybilnych z urządzeniami obsługiwanymi w danej firmie.

Jak wyglądają szafy serwerowe?

Mimo iż dostępne na rynku szafy serwerowe różnią się między sobą szczegółami budowy oraz niektórymi parametrami, ogólne cechy ich budowy pozostają niezmienne. Szafy serwerowe występują w kilku różnych wymiarach – zmienna jest głównie ich wysokość, podczas gdy szerokość częściej pozostaje taka sama, głównie ze względu na parametry montażowe.

Wymiary szaf serwerowych uzależnione są głównie od konkretnych potrzeb. W niektórych wypadkach konieczne jest bowiem zastosowanie szaf o szczególnych, choć nietypowych wymiarach. Zdarza się bowiem, iż szafa o zbyt dużych wymiarach nie będzie korzystnie wpływać na bezpieczeństwo przechowywanych serwerów i złączy, a przyczyni się do przegrzewania się sprzętu wskutek zaburzenia obiegu powietrza. Szczególną cechą jest także głębokość szafy serwerowej oraz grubość jej obudowy. Szafy teleinformatyczne powinny być bowiem stosunkowo płytkie, aby nie zajmować zbyt dużej ilości miejsca.

Wśród dostępnych na rynku szaf serwerowych najczęściej spotkać można modele z obudową stalową, wykonaną ze stalowej blachy lub specjalnego tworzywa. Materiały te stanowią najlepsze możliwe rozwiązania, jednak specjaliści w branży stale poszukują lepszych możliwości, które będą jeszcze korzystniejsze dla ich użytkowników.

Najważniejsze parametry szaf serwerowych

Wybierając odpowiednie dla danej firmy bądź przedsiębiorstwa szafy serwerowe, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania, która przekłada się także na bezpieczeństwo przechowywania, jak również na ich podstawowe parametry techniczne pozwalające na optymalne dopasowanie wybranych modeli do danego pomieszczenia oraz potrzeb firmy.

Jednym z podstawowych parametrów szafy serwerowej jest jej szerokość montażowa. Parametr ten wyrażany jest w calach, a najczęściej spotykany stanowi format 19-calowy. Rzadziej spotyka się także 10-calowe szafy serwerowe, stworzone z myślą o mniej obszernych instalacjach. Kolejną ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest wysokość szafek. Ona również, podobnie jak szerokość określana jest w calach. Odpowiednio dobrana wysokość szaf serwerowych pozwala na ergonomiczne rozplanowanie i zapełnienie przestrzeni w serwerowni. Warto także pamiętać, że podawana w calach wysokość jest najczęściej wysokością montażową i nieco różni się od całkowitej wysokości mebla. To właśnie wysokość całkowita stanowi trzeci, istotny parametr każdej szafy serwerowej.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Kluczowa w przypadku szaf serwerowych jest także ich szerokość oraz głębokość. Standardem w przypadku szerokości szafy jest 60 lub 80 centymetrów, natomiast w przypadku głębokości – 45, 55 lub 60 centymetrów dla szaf wiszących oraz 60, 80 i 100 cm dla mebli stojących.

Aby możliwie najlepiej dopasować wybraną szafę do konkretnych potrzeb, należy także zwrócić uwagę na jej ewentualne dodatkowe cechy i udogodnienia. Może to być chociażby opcja rozsuwanych szyn szafy. Dodatkowo istotne jest także zwrócenie uwagi na rodzaj szafki serwerowej, która może występować w wersji stojącej lub wiszącej.

Podstawowe elementy budowy szafy serwerowej

Kluczowym elementem budowy każdej szafy serwerowej jest jej obudowa, która powinna zapewniać stuprocentowe bezpieczeństwo przechowywania kabli, złączy i serwerów. Istotną część obudowy stanowią także drzwi szafy. Mogą one być wykonane z blachy pełnej lub perforowanej; dostępne są drzwi w pełni zabudowane lub częściej spotykane i chętniej wybierane przeszklone. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ilość drzwi w szafie uzależniona jest między innymi od jej rodzaju. Szafy stojące są bowiem wyposażone zarówno w drzwi przednie, jak i tylne, natomiast szafy wiszące – wyłącznie w drzwi przednie.

Szafy serwerowe niekiedy wyposażone są również w mocne nóżki lub cokół. W większości przypadków stosuje się także specjalną perforację jednej ze ścianek lub jej części, umożliwiającą odpowiednią wentylację wewnątrz mebla.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych szaf serwerowych o zróżnicowanych gabarytach oraz co najmniej kilku podstawowych materiałach konstrukcyjnych. Ograniczony wybór ma natomiast miejsce w przypadku kolorystyki szaf – tu do wyboru mamy zazwyczaj wyłącznie modele jasnoszare lub czarne.