Każda domowa pracownia powinna być wyposażona w meble warsztatowe, takie jak stół roboczy, szuflada na narzędzia czy regał do garażu. Dlaczego? Ponieważ sprawiają, że majsterkowanie staje się wygodniejsze i wszystko ma swoje miejsce. Ścianka warsztatowa, pojemniki narzędziowe – te i inne akcesoria usprawniają pracę i czynią Twój warsztat iście profesjonalnym. Możesz oczywiście kupić gotowe meble warsztatowe, jednak skoro uwielbiasz prace w drewnie, warto pomyśleć o samodzielnym wykonaniu niektórych komponentów. Jak? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Stół warsztatowy – jak zrobić solidny blat do pracy?

Zarówno początkujący, jak i doświadczony majsterkowicz, potrzebuje solidnego stołu warsztatowego. Trudno bowiem wyobrazić sobie pracę na podłodze lub byle gdzie. Stół roboczy pełni wiele różnych funkcji – wszystko zależy od jego konstrukcji. Jeśli jest wyposażony w kółka, umożliwi łatwy transport narzędzi, a posiadając półki lub szufladę na narzędzia, pozwoli na ich przechowywanie i sprawi, że będą zawsze pod ręką.

Jeśli zastanawiasz się, stół warsztatowy jak zrobić, musisz wiedzieć, że nie jest to skomplikowana "operacja". Wystarczy odrobina wyobraźni i prostu projekt, aby stworzyć naprawdę solidny stół narzędziowy. Do jego wykonania wystarczą Ci narzędzia takie jak ręczny strug, wkrętarka, dłuta i piła oraz gwoździe, wkręty i kołki. Drewno, z którego skonstruujesz stół ślusarski, może być zwykłe i tanie albo bardziej szlachetne – to już zależy od Ciebie.

Na początek zastanów się, jak duży ma być Twój stół warsztatowy i zwymiaruj poszczególne elementy, a następnie wytnij je z drewna. Budowę zacznij od szkieletu i połącz go kantówkami poprzecznymi (to pomoże uzyskać solidny stelaż). Potem połącz ze sobą poszczególne elementy, na przykład używając prostych połączeń wpustowych lub w sposób "na zakładkę". Warto też wzmocnić konstrukcję kołkami i klejem, a tam gdzie to niezbędne, także gwoździami i wkrętami.

Szuflada na narzędzia – dodatkowe wyposażenie stołu warsztatowego

Swój stół roboczy możesz wyposażyć w szufladę na narzędzia. Będzie dzięki temu dużo bardziej funkcjonalny i razem z szafkami warsztatowymi umożliwia uporządkowane przechowywanie wszystkich akcesoriów. Jak zrobić szuflady do stołu warsztatowego? Na początek, podobnie jak w przypadku stołu, możesz wykonać jej prosty projekt. Później skompletuj narzędzia. Będziesz potrzebować piły, wiertarki wkrętarki, gwoździ, wkrętów i kleju oraz oczywiście materiału. Polecamy płytę wiórową, na przykład ze starych drzwi.

Zacznij od przygotowania poszczególnych elementów, z których złożysz szufladę narzędziową, czyli boków i dna. Wytnij odpowiednie kawałki z płyty i obrób. Zrób wpusty w ścianach bocznych, w które później wsuniesz dno. W dalszej kolejności przygotuj otwory do prowadnic. Połącz boki wkrętami, zostawiając jedno, aby móc zamontować dno. Posmaruj wypustem klejem, aby dno lepiej się trzymało, wsuń je i przybij gwoździami. Na koniec dokręć prowadnice, a w stole zamontuj szyny. Zamocuj uchwyt na froncie szuflady warsztatowej, aby móc jej wygodnie używać.

Regał do garażu – jak zrobić go samemu?

Podobnie jak w przypadku stołu roboczego, także regał do piwnicy możesz zrobić sam. Będziesz potrzebować do tego piły (najlepiej mechanicznej), młotka i gwoździ lub wkrętów i wkrętarki oraz przyrządów do mierzenia i ołówka stolarskiego. Za materiał posłużą Ci płyty MFP oraz listwy sosnowe, które staną się nogami i podkonstrukcją półek. Pamiętaj, że cztery z nich muszą mieć długość odpowiadającą jej wysokości, a pozostałe szerokości.

Budowę zacznij od nóg. Ustaw je dłuższym bokiem równolegle do półek, dzięki temu ich późniejszy montaż będzie prostszy, a jednocześnie spowoduje, że regał do piwnicy nie będzie się chwiał i odstawał od ściany. W dalszej kolejności ustaw listwy w sposób "na sztorc", zachowując odpowiednie odstępy. Oczywiście Twój regał drewniany może mieć dowolną wysokość. Najważniejsze, aby zmieścił się do pomieszczenia, w którym będzie stał. Teraz musisz usztywnić konstrukcję za pomocą elementów z drewna lub metalowych prętów, ewentualnie taśm. Gdy już to zrobisz, możesz zabrać się za montaż półek.

Drewniane meble warsztatowe wykonane samodzielnie to świetny sposób na wyposażenie garażu, piwnicy czy domowej pracowni. Jeśli jednak wolisz gotowe konstrukcje, możesz zaopatrzyć się w metalowe meble do warsztatu. Zapewniamy, że jeden i drugi typ doskonale spełnią swoje funkcje. Wystarczy odpowiedni dobór materiałów, staranność i precyzja, a Twoje meble posłużą Ci przez wiele lat.