Każdy majsterkowicz – i ten początkujący i ten doświadczony – marzy o dobrze wyposażonym warsztacie. Niektórzy wolą sami skonstruować sobie meble, jednak większość wybiera gotowe rozwiązania. W końcu solidne meble warsztatowe to gwarancja porządku, sprawnej pracy i odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni. Jeśli zastanawiasz się, jakie elementy wyposażenia przydomowej pracowni wybrać, przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy, czego nie może zabraknąć w Twoim warsztacie.

Szafa czy wózek narzędziowy – co wybrać?

Jednymi z najpopularniejszych mebli metalowych do warsztatu są szafki i wózki narzędziowe. Służą przede wszystkim do przechowywania narzędzi i różnych przedmiotów wykorzystywanych w pracowni. Malowane w technologii proszkowej są zabezpieczone przed korozją i odpryskiwaniem farby. Szafki warsztatowe różnią się od wózków nie tylko tym, że nie są jezdne, ale również swoim przeznaczeniem.

Szafki garażowe

Szafki do garażu – oprócz do przechowywania narzędzi – służą również do składowania środków chemicznych. Są zdecydowanie większe od wózków, nie mają kółek
i najczęściej ustawia się je przy ścianie. Szafki narzędziowe składają się z półek i są wyposażone w zamek ryglowany w trzech punktach. To bardzo stabilne, wytrzymałe oraz odporne na różnego rodzaju urazy mechaniczne meble. Nie wymagają montażu i są zabezpieczone przed wilgocią.

Wózki warsztatowe

Oprócz szafek warsztatowych masz do wyboru wózki na narzędzia. Tym, co je wyróżnia, jest mobilność. Są wyposażone w cztery skrętne kółka, z których dwa posiadają blokadę zabezpieczającą przed przemieszczaniem się mebla. Wózek na narzędzia posiada szuflady oraz blat roboczy, dzięki czemu może służyć za stół warsztatowy. Do tego jest wytrzymały, odporny na różnego rodzaju wstrząsy i uderzenia oraz posiada stabilną konstrukcję. Będzie dobrą opcją, jeśli nie masz stołu, a dostępna przestrzeń jest nieco ograniczona i nie możesz sobie pozwolić na obydwa meble.

Do czego służy ścianka na narzędzia?

Ścianka warsztatowa to doskonały sposób na wykorzystanie niewielkiej przestrzeni, jednak można się na nią zdecydować również w przypadku dużej pracowni. Ściana na narzędzia jest wytrzymała i odporna na urazy mechanicznie. Posiada haczyki, które pozwalają na przechowywanie różnych narzędzi oraz zapewnia łatwy dostęp do przedmiotów, których w danej chwili potrzebujesz. Dzięki ściance na narzędzia do garażu wszystkie narzędzia i akcesoria będą zawsze pod ręką, a w pracowni zapanuje porządek.

Wybieramy stół warsztatowy

Stoły warsztatowe to niezwykle funkcjonalne meble metalowe do warsztatu. Mogą być wyposażone w szuflady na narzędzia, półki, szafki lub wyłącznie blat roboczy. Ciekawym modelem jest stół ST17/04 z serii Techno Light. Jego stabilna konstrukcja
i estetyczny design sprawiają, że jest to inwestycja na lata. Ten stół roboczy został wykonany z blachy stalowej o grubości 1,5 mm i wyposażony w blat ze sklejki z drzewa liściastego o grubości 30 mm z nawierconymi otworami do przykręcenia. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia blat został dwukrotnie pomalowany bezbarwnym lakierem.

Stół warsztatowy z szufladami posiada także szafki i półki oraz nóżki ze stopkami regulującymi wysokość w zakresie 50 mm, co pozwala na ustawienie stołu nawet na bardzo nierównej powierzchni.

Jakie akcesoria do mebli warsztatowych wybrać?

Na rynku dostać można akcesoria takie jak pojemniki narzędziowe, wkłady do szuflad czy zawieszki na narzędzia. Dodatki te zwiększają funkcjonalność mebli i ułatwiają zachować porządek w szafkach. Pojemniki plastikowe warsztatowe na przykład służą do przechowywania drobnych narzędzi. Wkłady z kolei dzielą przestrzeń
w szufladzie na komory różnej wielkości, pozwalając na składowanie dowolnych przedmiotów. Zawieszki na narzędzia natomiast ułatwiają dostęp do narzędzi i są przeznaczone do różnego typu akcesoriów, w tym śrubokrętów i kluczy.

Producent mebli warsztatowych

Meble warsztatowe, aby dobrze spełniały swoją funkcję muszą być wysokogatunkowymi produktami i pochodzić od renomowanego producenta. Na szczególną uwagę
w tym przypadku zasługuje producent mebli metalowych Malow. Jest to polska firma z 30-letnim doświadczeniem, która cieszy się uznaniem klientów zarówno
w kraju, jak i za granicą. Producent przez lata pracował nad doskonaleniem swoich mebli warsztatowych, dzięki czemu dziś możemy cieszyć się solidnymi i wytrzymałymi stołami, ściankami czy wózkami narzędziowymi.

Meble warsztatowe znajdziesz na naszej stronie.