Jesteśmy zdania, że wraz z rozwojem medycyny, zmianie powinien ulec również wygląd szpitali i przychodni lekarskich. Ponury wystrój z czasów PRL-u warto zastąpić nowoczesnym i estetycznym wyposażeniem, który wpłynie na przyjazną atmosferę w placówce. Funkcjonalne i ergonomiczne meble medyczne mają ogromne znaczenie, zarówno dla pacjenta, jak i personelu. Dostosowane do potrzeb obu stron wspomogą leczenie i ułatwią rekonwalescencję. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie meble wybrać do gabinetu, a jakie do sali operacyjnej oraz czym się kierować podczas zakupu konkretnego sprzętu.

Jak wyposażyć gabinet lekarski?

Meble do gabinetu lekarskiego to wizytówka każdej placówki medycznej. Niezależnie od tego, czy chodzi o gabinet prywatny, szpital państwowy czy przychodnię, powinny znaleźć się tam meble takie jak biurko lekarskie, kozetka i szafa kartotekowa. W końcu w gabinecie najważniejszy jest porządek, odpowiednia organizacja pracy i komfort pacjenta. Dzięki nowoczesnym meblom medycznym przestrzeń jest funkcjonalnie zorganizowana, karty pacjentów bezpiecznie przechowywane, a każda wizyta przebiega sprawnie i w odpowiednich warunkach.

Biurka lekarskie

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia gabinetu jest biurko lekarskie. Powinno mieć duży blat roboczy, na którym oprócz dokumentacji medycznej będzie można postawić również monitor i klawiaturę do komputera. Najlepiej wybrać biurko do gabinetu lekarskiego, które posiada szuflady i szafki. Dzięki nim większość dokumentów będzie można trzymać poza zasięgiem wzroku pacjentów i osób nieupoważnionych, co jest rozwiązaniem bezpiecznym i koniecznym w świetle przepisów związanych z RODO. W szufladach można również przechowywać rzeczy osobiste, na przykład telefon komórkowy, klucze lub notes. Ciekawą opcją jest biurko medyczne na kółkach lub z regulowanymi nóżkami. Godne uwagi są także modele narożne i te z dostawką.

Kozetki

Oprócz biurka lekarskiego w gabinecie powinna znajdować się kozetka medyczna. Ważne, aby miała regulowany kąt nachylenia wezgłowia. Jest to istotne pod kątem wykonywanych badań, które wymagają odpowiedniego ułożenia pacjenta. Standardem jest kozetka lekarska z uchwytem na papier. Zapewnia to higieniczne użytkowanie i komfort pacjenta. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na materiał wykonania mebla. Najlepiej jeśli stelaż jest wykonany z rury stalowej i pokryty farbą proszkową. Dlaczego? Ponieważ stal zapewnia wytrzymałość i stabilność kozetki, natomiast technologia proszkowa zapobiega odpryskiwaniu farby. Na rynku dostępne są modele z regulowanymi nóżkami, które pozwalają na dopasowanie do nierównego podłoża oraz kozetki lekarskie na kółkach. Te ostatnie, dzięki mobilności, pozwalają przewieźć pacjenta na inną salę, w sytuacji gdy nie jest w stanie iść o własnych siłach.

Szafy kartotekowe

Gabinet lekarski to miejsce, które powinno prezentować się schludnie i dbać o właściwe przechowywanie dokumentów. Niezbędne są więc szafy kartotekowe medyczne. Służą do magazynowania kart pacjenta, wyników badań, skierowań i innych poufnych dokumentów, co w świetle obowiązujących przepisów RODO jest niezwykle ważne. Dostępne w różnych rozmiarach i rozmaitą liczbą szuflad, pozwalają dopasować model do powierzchni gabinetu oraz ilości pacjentów.

Jakie łóżka szpitalne wybrać?

Gdy przypomnimy sobie jakość i wygodę łóżek szpitalnych z drugiej połowy XX wieku, przejmuje nas zgroza. Dziś nie do pomyślenia jest miniony standard szpitalnego wyposażenia, dlatego koniecznie należy zadbać o nowoczesne i regulowane łóżka. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na elementy, z których składa się łóżko medyczne, czyli czy na przykład posiada uchwyt na basen i kaczkę, wieszak na worek na mocz lub statyw na kroplówki. Istotne jest również to, aby miało kółka, dzięki którym można swobodnie przewieźć pacjenta do innej sali. Jeśli ma to być jednocześnie łóżko rehabilitacyjne, ważnym elementem jest uchwyt ręki i poręczne boczne. Co do materiału wykonania, najlepiej jeśli jest to stal, która zapewnia trwałość i wytrzymałość mebla.

Wyposażenie sal zabiegowych i operacyjnych

W przypadku wyposażenia sal zabiegowych i operacyjnych potrzebne będą między innymi stoliki chirurgiczne. Meble te służą do odkładania narzędzi chirurgicznych podczas zabiegu. Muszą być sterylne i wygodne w użytkowaniu. Równie istotne są fotele zabiegowe, które znajdują zastosowanie na przykład w gabinetach dentystycznych lub izbach przyjęć. Powinny być regulowane i wygodne dla pacjenta oraz gwarantować bezpieczny przebieg zabiegu. Warto pomyśleć także o dodatkowym wyposażeniu w postaci stojaka na kroplówki. Interesującymi modelami są stojaki kwasoodporne. Wytrzymałe i stabilne zapewniają komfort użytkowania, a dzięki kółkom pozwalają pacjentom na swobodne przemieszczanie.

Więcej mebli medycznych znajdziesz na naszej stronie.