Nawet bez związku z przeżywającym wiosną 2020 r. rozkwitem wirusa COVID-19, zwanym potocznie koronawirusem, maseczki antybakteryjne mają szereg zastosowań poważnie ograniczających szanse na pogorszenie się zdrowia każdego człowieka żyjącego zwłaszcza w większych skupiskach ludzkich.

Nie tylko więc lekarze zabiegowi, tacy jak chirurdzy, dentyści czy interniści, ale i osoby funkcjonujące w warunkach narażenia na szkodliwe działania smogu, o osłabionej odporności, bądź też w okresie rozsiewania zarazków związanych np. z przechodzoną właśnie grypą, powinny rozważyć korzyści, które przynosi założenie maski antywirusowej.

Zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

WHO, międzynarodowa organizacja działająca od 1946r., z siedzibą w Genewie, zrzesza najwybitniejszych specjalistów z zakresu wszystkich dziedzin medycyny. Stowarzyszeni w organizacji lekarze i badacze łączą doświadczenia związane z leczeniem z terenów krajów członkowskich, z ich wskazaniami liczą się rządy większości państw na świecie. Ponieważ z wydanego na początku marca oświadczenia WHO wynika, iż kadrę Organizacji niepokoi poziom braku działań rządów poszczególnych krajów w związku z pandemią, warto podjąć ochronne działania oddolne, czyli - wziąć sprawy w swoje ręce.

Jednym ze sposobów na samodzielną obronę przed niebezpieczeństwem związanym z nieujarzmioną jeszcze chorobą jest - bezdyskusyjnie - noszenie maseczki higienicznej. Mimo, iż nie jest ona bezwarunkowo potrzebna osobom zdrowym, stanowczo zaleca się korzystanie z niej tym, którzy czują się gorzej, a z pewnością podlegającym kwarantannie czy też już pozytywnie zdiagnozowanym.

Pierwsze zasady przeciwdziałania infekcji koronawirusem

Profesorowie medycyny są na pewno zgodni co do jednego - maseczki antybakteryjne - pomagają przede wszystkim nie rozprzestrzeniać infekcji wirusowej ze strony osób już zainfekowanych. Skąd jednak wiadomo, że, mając katar czy kaszel powinniśmy powiadomić o tym odpowiednie służby - w Polsce jest to lokalna stacja sanitarno-epidemiologiczna (telefonicznie) lub - bezpośrednio - zgłosić się do najbliższego oddziału obserwacyjno-zakaźnego?

Typowymi dla wirusa COVID-19 objawami są: podwyższona znacznie temperatura, kaszel, duszność, oraz kłopoty z oddychaniem. Dodatkowo, wobec rozmiarów szerzenia się epidemii (nazywanej już oficjalnie przez WHO pandemią, co oznacza, że zachorowanie zagraża - lecz absolutnie nie jest pewne - każdemu mieszkańcowi globu), możliwość zakażenia należy uznać w przypadku gdy miało się kontakt z osobą przebywającą na terenie kraju dotkniętego wirusem, lub samemu ma się za sobą taki pobyt. Następną ścisłą regułą jest nie upłynięcie 14 dni od takiego kontaktu lub pobytu, co wynika z faktu przeciętnego okresu, w którym wirus może być czynny.

W czym i komu pomaga maseczka antybakteryjna?

Coraz większa popularność noszenia maseczek antywirusowych wiąże się po prostu z odpowiedzialnością osób, które podejrzewają, iż wykazywane przez nie objawy przeziębienia, czy też sygnalizujące grypę, mogą mieć związek z zarażeniem koronawirusem. Wtedy właśnie maseczka medyczna - ponieważ te same maseczki chronią zarówno lekarzy, jak i ewentualnych, czy już rzeczywistych pacjentów - staje się najbardziej potrzebna.

Zatem nie tyle zdrowi, ale przede wszystkim przeziębieni powinni je zakładać, zwłaszcza jeżeli zmuszeni są przebywać w pomieszczeniach zamkniętych bądź w odległości mniejszej niż 2 metry od innych osób. Wielu z nas wykazywało, i wciąż wykazuje się tą odpowiedzialnością - nierzadko przecież byliśmy świadkami, gdy ubrani w maseczki pasażerowie komunikacji miejskiej, zachowując bezpieczny dystans, zasłaniali swe nosy i usta właśnie maseczkami chirurgicznymi.

Jak działa skuteczna maseczka maseczka antywirusowa?

Najlepsze maseczki antybakteryjne składają się zawsze z kilku warstw, a ich skuteczność w filtracji zanieczyszczeń i bakterii BFE powinna zbliżać się do 100%. Równocześnie maseczka musi swobodnie przepuszczać powietrze, by umożliwiać naturalne oddychanie. Ważne jest też minimalizowanie skraplania się wydychanego powietrza i hipoalergiczność użytego materiału. Absolutny wymóg skutecznej maseczki medycznej stanowi posiadanie przez nią certyfikatu CE i spełnianie normy EN149:2001+AI2009.

Wszystkie te kryteria spełniają nowoczesne maseczki produkowane przez SPOT Protective Equipment, dostępne w opakowaniach mieszczących 50 sztuk, z których każda zapakowana jest w osobny woreczek foliowy - warunek tak ważny, jeżeli maseczki mają służyć większej liczbie użytkowników. Produkty ochronne SPOT Protective Equipment są wykonane z miękkiego, bezwonnego materiału pozbawionego włókien szklanych i domieszki lateksu. Dzięki specjalnej, usztywnianej konstrukcji, bardzo dobrze dopasowują się do dowolnego kształtu twarzy.

Jednorazowo, ale bezpiecznie

Najważniejszą jednak z wymienionych funkcji maseczek antywirusowych SPOT jest zapewnianie przez nie zarażeniom drogą kropelkową. Chcąc uniknąć zarażenia koronawirusem, należy przede wszystkim pamiętać, że rozprzestrzenia się on dzięki kropelkom powstającym w trakcie kaszlu, kichania i mówienia.