Odpowiedź wydawałaby się prosta. Jednak każda posesja różni się od siebie i ciężko szukać pomiędzy nimi jakichkolwiek podobieństw. Alarm do domu powinien być więc dobrze przemyślany. Można kupić najtańszy pakiet, jednak nigdy nie będzie to zbyt dobrym pomysłem. Z dość prostej przyczyny. Systemy alarmowe z niższej półki raczej nie stanowią dobrego zabezpieczenia. Dlaczego zawsze lepiej jest wybrać w tym aspekcie coś z wyższej półki? Ze względu na profilaktykę. Skuteczny alarm z monitoringiem potrafi odstraszyć niejednego złodzieja. Wystarczy, że posiadamy sprzęt, który określi kto i kiedy naruszył naszą własność. Do tego otrzymamy pakiet dowodów do wykorzystania w sądzie. Nie ma nic skuteczniejszego na drodze prawnej niż nagranie wideo z miejsca zdarzenia. W jaki sposób zagwarantować sobie spokojny sen bądź urlop. Jak wybrać alarm do własnego domu? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Wybór systemów alarmowych w cale nie jest taki prosty

Budowa własnego domu jest sama w sobie wyzwaniem. Nie mówiąc już nic na temat wykończenia wnętrz. Skomplikowany bywa także wybór odpowiednich systemów bezpieczeństwa. Jeśli wydajemy na inwestycję oszczędności naszego życia, to z pewnością należy taki dom zabezpieczyć odpowiednio, a także przemyśleć implementację odpowiedniego alarmu, monitoringu, a może nawet zamków elektronicznych. W zasadzie warto skupić się na jak najnowocześniejszych technologiach, gdyż, w odróżnieniu od rozwiązań analogowych, pozwalają one w sposób bardziej komfortowy korzystać z domu. Czasami zamiast zamykać wszystko na klucz, wystarczy zatrzasnąć za sobą drzwi, a następnie, wracając, po prostu wykorzystać skaner biometryczny, aby dostać się do wnętrza. Nie trzeba nosić przy sobie żadnego klucza ani obawiać się, że zostawiliśmy go w domu. Z perspektywy typowo użytkowej rozwiązanie jest także o tyle ciekawe, że przekazywanie dostępu osobom trzecim także wydaje się prostsze. Nie trzeba się spotykać, a przesłać w wiadomości tekstowej np. kod do drzwi lub chwilowe hasło.

Dlaczego warto zakładać alarm w domu?

Z powodu profilaktyki. Zawsze lepiej jest przeciwdziałać wystąpieniu szkód niż rekompensować ich skutki. Alarm do domu nie jest zresztą tak drogi jak mogłoby się wydawać, a okazuje się zdecydowanie potrzebny. Wolnostojący dom bądź oddalony od miasta bardzo usytuowany na uboczu stanowi świetną okazję dla złodziei. Jeśli można bez problemu zaplanować rabunek mieszkania w bloku, to niezabezpieczona posesja stanowi jeszcze bardziej łakomy kąsek. Warto o tym pamiętać i zaplanować odpowiednio wcześniej wszystkie niezbędne zabezpieczenia.

Na rynku dostępnych jest wiele tanich alarmów i zabezpieczeń, które oferują możliwości adekwatne do swojej ceny. Wszystko ma za zadanie chronić dom. Jednak trzeba wybierać sprzęt od odpowiednich producentów. W tym aspekcie wręcz idealnie spisuje się marka Yale. Zapewnia ona podstawowe alarmy, które składają się z kilku elementów, a także bardziej zaawansowane obejmujące również monitoring. Ponadto wszystko można wzbogacić bez problemu o dodatkowe akcesoria, które poszerzą znacznie standard oferowany w bazowym produkcie. Znaleźć możemy także alarmy, które działają na podstawie czujników ruchu. Te są najbardziej popularne. Czujki na podczerwień to klasyka, ale lepsze są np. ultradźwiękowe i magnetyczne, które nie wykrywają przez przypadek zwierząt w domu. Wszystkie wymienione uruchamiają ostrzeżenie po wykrytym zdarzeniu. Alarm może być także aktywowany za pomocą tzw. panic button. Jest to przycisk wykorzystywany m.in. w saunach oraz bankach. Wciśnięcie powoduje natychmiastowy alarm, który ostrzega personel, a także innych klientów lub odpowiednie służby o zagrożeniu.

Z czego składa się system alarmowy?

W najbardziej podstawowym wydaniu najczęściej alarm oferuje dwie czujki oraz jednostkę centralną. Będą one w stanie wykryć osobę trzecią przechodzącą obok nich jeśli np. umieścimy je przy wejściach bądź niektóre alarmy korzystają wyłącznie z czujników otwierania oraz zamykania okien i drzwi. Można je umieścić najbardziej narażonym pomieszczeniu. Wielkość zestawu uzależniona jest od powierzchni, jaką planujemy zabezpieczyć. Czasami wystarczy kilka czujek, a w innym wypadku konieczny będzie zakup kilkunastu. W zależności od preferencji mogą one wykluczyć całe pomieszczenie, a nawet dom. W domu piętrowym sprawdzi się tzw. podział na strefy alarmowe. Jeśli korzystamy z piętra to możemy zabezpieczyć wyłącznie parter i na odwrót.

Inteligentne domy to przyszłość architektury

Dużą popularnością cieszą się nowoczesne systemy alarmowe, które przystosowane są również do zarządzania całym budynkiem. W kilka chwil możemy zamknąć budynek lub sterować zdalnie oświetleniem. Inteligentny dom umożliwi wydzielenie wspomnianych wcześniej stref nie tylko na alarm, ale także pomoże w kwestiach typowo użytkowych. W kilka chwil bez ruszania się z fotela można opuścić żaluzje w całym budynku, a także zapalić lub zgasić pożądane światła.