Przechowywanie dokumentów w wersji papierowej oraz elektronicznej to podstawa w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Także w domowych warunkach często zdarza się posiadać dokumentację, która z wielu powodów jest wyjątkowo cenna. Polisy, akty własności i tym podobne dokumenty warto przechowywać w bardzo bezpiecznym miejscu.

Zabezpieczenie przed włamaniem i ogniem

Ochrona przed włamaniem i kradzieżą to jedno, ale istotny jest jeszcze inny aspekt bezpieczeństwa. To dbałość o dokumenty w kontekście ewentualnego wybuchu pożaru. Skuteczny sejf ognioodporny lub szafa ognioodporna gwarantują, że przechowywana w nich dokumentacja nie ulegnie zniszczeniu. Warto podkreślić, że stopień bezpieczeństwa jest uzależniony od jakości wykonania czy wykorzystanych materiałów. Oczywiście markowy sejf ognioodporny posiada odpowiednie certyfikaty i potwierdzenie skuteczności, zmierzone podczas przeprowadzonych testów. Można znaleźć modele, w których nawet kilka godzin ekspozycji na ogień lub wysoką temperaturę nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo zamkniętych wewnątrz dokumentów. Fakt, obudowa, ścianki, konstrukcja szafy lub sejfu nagrzewają się, ale papierowe dokumenty pozostają nietknięte przez płomienie.

Nie straszny im ogień i woda

Oczywiście ważne jest, by także użycie substancji służących do gaszenia nie skutkowało zniszczeniem przechowywanych dokumentów. Dlatego szafa ognioodporna powinna być również wodoodporna. Na szczęście dobrej jakości sejfy i szafy radzą sobie także w tym przypadku. Nie tylko ogień i woda są istotne w zakresie bezpieczeństwa dokumentacji. W przypadku ewentualnego pożaru groźna jest też temperatura, która może doprowadzić do wybuchu, spowodowanego nagromadzeniem się gazów. Jeśli idzie o ten aspekt, dobre sejfy i szafy ochronią ważne dla nas papiery nawet przez kilkadziesiąt minut. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo dokumentacji, na której szczególnie nam zależy. Lepiej dmuchać na zimne i umieścić ją w miejscu, które gwarantuje ochronę przed ogniem.