Z prostego powodu. To znakomita alternatywa dla mebli z drewna. Dlaczego stanowią zdecydowanie lepszy wybór? Meble metalowe stanowią z reguły rozwiązania na lata regularnego użytkowania. Nie podlegają problemom tych drewnianych i okazują się z perspektywy czasu zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Czy warto w nie zainwestować? Zdecydowanie! Jakie są ich główne zalety? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

W jaki sposób zaimplementować meble metalowe w obrębie domu lub biura?

Pierwszą bardzo istotną kwestią jest to, aby zwrócić uwagę na projekt oraz estetykę wnętrza, w którym zostało wykonane. Jeśli jesteś dopiero na etapie budowania, to należy pamiętać, aby uwzględnić to, że takie rozwiązania nie są standardowe i potrzebują odpowiedniego wykończenia mieszkania. Od budowy i urządzania domu wymagają przede wszystkim odpowiedniego projektu w stylu industrialnym lub skandynawskim – te zresztą w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne. Zajmijmy się już więc samym wystrojem wnętrz. Załóżmy, że mamy już wszystko czego potrzeba: farbę, tynki itp., i możemy skupić się na elementach wystroju, konkretnie metalowych meblach. Dlaczego warto w nie zainwestować? Już do tego przechodzimy.

Wytrzymałość i odporność na uszkodzenia

Mebli metalowych przede wszystkim nie kupujemy na rok czy dwa. Warto już tutaj podkreślić, że jest to rozwiązanie na wiele lat regularnego użytkowania w ramach przestrzeni domowych bądź pracowniczych. Szafa metalowa jest nie tylko wytrzymalsza niż drewniany odpowiednik. Zajmuje także zdecydowanie mniej miejsca przy takich samych parametrach pojemności. Podczas wykorzystywania wyposażenie biura narażone jest na różne uszkodzenia. Mogą one ulec w tym czasie po prostu zniszczeniu mechanicznemu pokroju otarć, zarysowań bądź przypadkowych obić. Jednak zaletą mebli metalowych jest to, że większość z nich pokrywana jest farbą proszkowo. Co to oznacza w praktyce? Ciężej jest porysować je lub zniszczyć. Chodzi o to, że pokrycie wierzchnią warstwą jest na tyle szczelne i wytrzymałe, że minimalizuje taką możliwość, a także to, że element wyposażenia skoroduje wskutek kontaktu z wilgocią np. z powietrza. W przypadku litego drewna sytuacje pokroju gnicia lub nieodwracalnego uszkodzenia powierzchni są bardzo proste i to rzecz normalna. Ciężko im przeciwdziałać w praktyce. Tak samo bywa także w przypadku mebli z materiałów drewnopodobnych. Te są jeszcze bardziej wystawione na różne przypadkowe obrażenia. Inaczej sprawa ma się z metalem. Dlaczego? W przypadku pokrycia proszkowego najgorszym przypadkiem może być to, że powierzchnia ulegnie wgnieceniu. Trudno jest to wyklepać w ten sposób, aby było to w pełni niewidoczne.

Szafki metalowe i meble łatwiej jest przenosić oraz są lżejsze

Wiele elementów wyposażenia z drewna jest zdecydowanie masywniejsza, a przez to cięższa. Dlaczego? Ze względu na rozwiązania konstrukcyjne, które są konieczne, aby mebel się nie rozleciał. Metal z kolei nie potrzebuje takich rzeczy, gdyż jest po prostu sztywniejszy, mocniejszy i łatwiej jest łączyć poszczególne komponenty z niego wykonane. Popularna sklejka jest trochę tańsza, jednak kosztem wytrzymałości. Zdarza się, że podczas normalnego przemeblowania lub próby rozłożenia na części pierwsze, po prostu ulega nieodwracalnie uszkodzeniu. Tanie meble raz złożysz i nie da się ich powtórnie rozkładać, a następnie montować bez uszczerbku na ich estetyce. Sklejka może się także po prostu rozkleić wskutek regularnego użytkowania. W przypadku metalu nie mamy tego zmartwienia. Materiał i wykonane z niego produkty są solidne i jedynie elementy zespawane z czasem mogą tracić swoje właściwości. Jednak to nie problem, jeśli np. nie obciążamy konkretnych szafek metalowych ponad ich możliwości, a także nie generujemy zbytniego nacisku np. stając na meblach. Metalowe wyroby można przewozić i przestawiać w dowolną ilość razy i nigdy nie będą one narażone na uszkodzenia. Oprócz tego bardzo często w komplecie z konkretną np. szafką na tablety bądź innym kontenerem dostępne są kółeczka, które ułatwiają przemieszczanie. Nie trzeba ich faktycznie montować, ale bywają po prostu przydatne.

Zdecydowanie prostsze w zachowaniu czystości

Ogromną zaletą mebli metalowych jest ich prosta pielęgnacja. Nie trzeba koniecznie inwestować w lakiery, środki do polerowania i inne tego typu preparaty. Wystarczy wilgotna szmatka i delikatny detergent. Nie trzeba nic polerować. Tylko przetrzeć z kurzu bądź zabrudzeń. Eksploatacja jest więc ekonomiczna, ale wyjątkiem bywają meble medyczne. Gdyż jeśli nie są wykonane z odpowiednich materiałów, to bardzo szybko ulegają one zniszczeniu wskutek konieczności stosowania mocniejszych środków chemicznych. Nie ma jednak konieczności stosowania jakichkolwiek specjalnych preparatów, tak jak jeśli chodzi o drewno. Czy warto więc zdecydować się na meble metalowe w przypadku własnej firmy lub domu? Zdecydowanie! Stanowią one wydatek bardzo korzystny z perspektywy lat regularnego wykorzystywania. Niezależnie od tego, czy dokonamy zakupu prywatnie, czy też pod kątem przedsiębiorstwa.