Przed takim pytaniem staje zapewne wielu z nas. Nieistotne, czy jesteśmy przedsiębiorcą, czy osobą prywatną, która stara się dbać o swoją własność. Każdy chce zabezpieczyć swoje pieniądze, biżuterię bądź różnego rodzaju drobiazgi. W tym aspekcie powstaje jednak pytanie, co wybrać? Zdawałoby się, że obecność szerokiego spektrum produktów na rynku pomaga w dokonaniu decyzji, jednak w praktyce jest całkowicie odwrotnie. Ze wszystkich stron jesteśmy zasypywani szeregiem możliwości, które znacząco utrudniają wybór. Sejf domowy i biurowy czy zgrabna kasetka na pieniądze? Jeśli oba pojemniki są zbyt małe, to jakiej alternatywy szukać? Na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Zastosowanie kasetek na pieniądze

Z reguły są to niewielkiej wielkości stalowe pojemniki zamykane na klucz bądź szyfr. Można je umieścić w zasadzie wszędzie ze względu na kompaktowe gabaryty. Bez problemu sprawdzą się w szafie metalowej bądź dowolnej półce w komodzie czy też można schować ją w skrytce bądź pod ubraniami. Wszystko zależy od potrzeb, a także pomysłu. Ponadto kasetkę na pieniądze dodatkowo włożyć można do sejfu, co podwójnie zabezpieczy jej zawartość. Mankamentem rozwiązania jednak jest zdecydowanie pojemność. We wnętrzu nie zmieści się praktycznie nic oprócz pieniędzy bądź drobniejszych przedmiotów. Jednak jeśli nie potrzebujemy nic innego chować, to zdecydowanie wystarczy mniejsza kasetka na pieniądze. W innym wypadku warto zastanowić się nad zakupem sejfu biurowego i domowego. Na jakiej jednak podstawie dokonać wyboru? Co jest istotne w przypadku zakupu sejfu certyfikowanego?

Sejfy domowe i biurowe w praktyce

Zdecydowanie stanowią one rozwiązanie o wiele bardziej kompleksowe niż kasetki na pieniądze. Bardzo dużą zaletą, i zarazem czasami wadą, jest wielkość. Jednak w tym aspekcie gabaryty można po prostu dostosować do potrzeb. Nie ma w tym żadnej większej reguły. Sejfy dostępne są w praktycznie każdym rozmiarze. Jeżeli potrzebujemy większego modelu, to po prostu wybieramy taki. Dużym atutem jeśli chodzi o sejfy certyfikowane jest to, że są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż podstawowa kasetka. Dlaczego? Większość modeli posiada wbudowane kotwy, które ograniczają możliwość np. przeniesienia pojemnika. Całość osadzić można w takiej sytuacji w ścianie bądź wnętrzu mebla metalowego, dzięki czemu włamywacz nie zabierze go ze sobą, tak jak np. kasetki w celu otwarcia w innym miejscu. Wiele sejfów posiada także tzw. antibump czyli system, który wyklucza możliwość otwarcia poprzez np. zrzucenie. Dodatkowo szerokie spektrum sejfów wyposażone jest w zamki elektroniczne, a także dodatkowe rygle, które wykluczają możliwość otwarcia poprzez m.in. przecinanie oraz przepalanie. Ponadto bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zakup modelu, który zawiasy ma umieszczone po wewnętrznej stronie. Dlaczego? Nie występuje w takiej sytuacji ryzyko, że ktoś przetnie je z zewnątrz, a następnie po prostu wyciągnie drzwi i dostanie się do środka.

Kasy pancerne i sejfy kasjerskie

W zasadzie jest to najbardziej skuteczny środek ochrony własności. Dopasować można praktycznie każdy z modeli do własnych potrzeb, jednak problemem jest często duża cena. Jednak w parze z kosztami idzie po prostu jakość. Warto mieć na uwadze, że kasy pancerne to górna półka, której sama obecność odstraszy większość włamywaczy. Ponadto do samego wnętrza bez odpowiedniego klucza lub szyfru praktycznie nie da się dostać. Zabezpieczenie wyklucza jakiekolwiek przecinanie, przepalanie się bądź odcinanie zawiasów. Większość modeli wyposażona jest także w kotwy, które dodatkowo utrudniają kradzież, a same gabaryty oraz waga kasy pancernej powodują, że jest ona praktycznie niemożliwym do pokonania wyzwaniem dla potencjalnego złodzieja. Przy wyborze konkretnego produktu warto sugerować się przede wszystkim certyfikatami oraz klasami, które dzielą poszczególne modele wedle kategorii. Innym pytaniem jest to, jaki rodzaj zabezpieczeń stosować w sklepach oraz hipermarketach? Obroty z reguły są znaczne, a kasetka nie jest wystarczająca. W takim wypadku warto zdać się na sejf kasjerski, a także prosty sejf wrzutowy.

Sejfy wrzutowe i kasjerskie

Kompozycja tego typu okazuje się praktycznie w 100% sprawdzona. Dlaczego? Kasjer trzyma przy sobie jedynie ograniczoną ilość gotówki, która przeznaczona jest do wydawania reszty. Z góry ustalony jest limit, który można posiadać przy sobie, a przy jego przekroczeniu konieczne jest zrobienie tzw. wrzutki do sejfu wrzutowego. W ten sposób oba zabezpieczenia są w pewien sposób komplementarne. Jedno nie dopuszcza do kradzieży lub przywłaszczenia w czasie zwyczajnej pracy w sklepie, natomiast drugie ogranicza możliwość utraty większych sum. Zakup stanowi więc bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie zarówno funduszy, jak i samych pracowników. Obecność takich rozwiązań znacznie ogranicza prawdopodobieństwo kradzieży bądź włamania, które mogłyby być niebezpieczne dla zatrudnionych.